دهستان زرانگوش

آشنایی اجمالی با دهستان زرانگوش

 

    دهستان زرانگوش (۳۳ درجه شمالی و ۴۷ درجه شرقی) در 21 کیلومتری شهرستان بدره و 19 کیلومتری شهرستان دره شهر دراستان ایلام می باشد. این دهستان شامل زرانگوش (مرکز دهستان) و روستاهای تلخاب، زید، و گله دار را شامل میشود، این روستا جمعیتی بالغ بر 3 هزار نفر دارد و دومین روستای بزرگ شهرستان بدره میباشد. این روستا به زبان لری حرف میزنند و اغلب این روستا به کشت خیار، گوجه، گندم، جو و دامداری میپردازند.

  تنگه زرانگوش با قریب 2 کیلومتر طول از نظر طبیعی و تاریخی در منتطقه کم نظیر می باشد. از نظر طبیعی این تنگه واقعاً بی نظیر است. ارتفاع این تنگه بالغ بر 500 متر می باشد و در تمام فصول مخصوصا بهار و زمستان آب در درون تنگه جاری است و سالیان قبل در داخل تنگه بیشه زارها و درختان سر به فلک کشیده بوده و مناظر زیبایی داشته است متأسفانه در این چند سال بعلت بی توجهی مسئولین فرسایش زمین باعث شده بیشتر این مناظر از بین برود. که ایجاد سیل بند و سد بند و ابخیزداری در این تنگه می تواند آن را از نابودی حتمی نجات دهد.

  از نظر تاریخی این تنگه دارای غار دو قلو است که یک مجموعه کامل از آثار تاریخی دوره قبل از اسلام را در خو جای داده است که متأسفانه به زعم اینکه این غارها دارای گنج می باشند محوطه های درون و بیرون این غارها به مخروبه هایی تبدیل کرده اند وهنوز هم حفاران قاچاق دست بردار نیستند با مشاهده آثار بجا مانده واضح است که این غارها بصورت قلعه هایی بوده اند که از گچ و ساروچ ساخته شده و ساکنان ان را از دشمنان و بلایای طبیعی حفظ کرده است. اگر این آثار به ثبت نرسند و از آنها مراقبت نشود هیچ اثری از انها باقی نخواهد ماند.

   زبان این دهستان لری بوده و اصالت آن از طایفه متش تیره بیرانوند بوده که در اثر درگیری از لرستان به ایوان و سپس به زرانگوش مهاجرت کرده اند

/ 0 نظر / 18 بازدید